Patchwork
 

Patchwork

Anglické pojmenování pro různě kreativní sešívání malých, různě barevných kousků látek. Původně se sešívaly kousky starých látek, dnes se patchwork šije nejčastěji z látek nových. Skladba materiálů, barevné odstíny, různé tvary, mnoho technik sešívání vytváří výslednou textilii. Sešití látek do výsledného tvaru (topu) se vždy podkládá vatelínem a spodní látkou (vznikne tzv.sendvič) a všechny tyto vrstvy se ozdobně prošijí – proguiltují. Proto se také často používá pro patchworkový výrobek výraz „Quilt“a nejčastěji se používá k výrobě bytového textilu a oděvních doplňků.
Patchwork ručně šitý
 

Patchwork ručně šitý

Všechny dílky navrhnutého vzoru textilie se šijí ručně a ručně se i hotový patchwork prošívá. Výhodou je, že nastřihané látky můžete sešívat kdekoliv a že některé vzory (např.šité přes šablonu) se i lépe šijí ručně než na stroji.
Patchwork šitý na stroji
 

Patchwork šitý na stroji

Základem šití patchworku na stroji je přesné nařezání jednotlivých dílků a přesné strojové šití. Zde se více využívají vzory, které dají prostor efektivnosti šití.
Textilní kabelky
   

Textilní kabelky

Kabelky šité různými patchworkovými technikami. Např. crazy, drážďanský talíř, žinylka, aplikace.
Technika  Pojagi
 

Technika Pojagi

Jde o speciální techniku pro šití jednovrstvového patchworku. Švy jsou z obou stran začištěné, Výrobek je tak oboulícní, proto jsou na něj vhodné i oboulícní lehké látky. pro záčetečníky doporučuji bavlnu. V Koreji, odkud technika pochází, se šije výhradně ručně. V našich kurzech se můžete naučit šití ruční i strojové.