Drátování
   

Drátování

V minulosti se drát jako materiál používal na opravy zemědělského nářadí, zařízení a prasklých keramických nádob, skla a porcelánu. Až posléze se začaly objevovat nové výrobky, většinou do domácnosti, zhotovené přímo z drátu. Dnešní tvorba dráteníků je ovlivněna používáním tradičních i moderních způsobů zpracování drátu. Existují dráty různé síly, kvality a barvy a proto se mohou vytvářet na jedné straně větší předměty, figurální plastiky a na druhé straně jemné originální šperky.
Drátování - šperky
 

Drátování - šperky

Práce s jemnými dráty často doplněné sklem, korálky, polodrahokamy a dalšími přírodninami.

Drátování - základní výuka

Seznámení s různými typy drátu a nářadím na práci. Základní drátenické techniky – ohýbání, spojování, proplétání, stáčení a vázání drátů. Vytváření výrobků pouze z drátu, oplétání předmětů zhotovených z jiných materiálů.

Pletený a paličkovaný drát

Při drátování lze také využít textilních technik, kdy niť nahrazuje jemný drát. Může jít o šitou a paličkovanou krajku, tkaní, pletení, háčkování či drhání.
Kroužkování
     

Kroužkování

Kroužkování je jedna z nejstarších technik výroby řetízkových šperků. Z kovových kroužků různých velikostí se vyrábí různým spojováním a proplétáním mnoho rozličných šperků a dekorativních a plastických vazeb.