Vzdělávací spolek uměleckých řemesel

Česká republika, Praha

Jolana Davidovičová

[a href='http://www.davidovicova.cz' target='_blank']otevřít internetovou stránku[/a]

Lektorka v oboru paličkovaná krajka, drhání, tenerifa, ruční tkaní a tkaní na stavu.
Jmenuji se Jolana Davidovičová a jsem lektorkou a krajkářkou Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel v Praze.
Už od školních let mě zajímaly nitě, bavlnky, vlny, jehlice a háčky. Začala jsem vyšívat, plést a háčkovat.
Po základní škole mě osud zavál na Školský ústav umělecké výroby, kde jsem absolvovala dvouletý odborný kurz a pronikla jsem do tajů paličkované a šité krajky, výšivky a tkaní. Po ukončení odborného kurzu jsem vystudovala Oděvní průmyslovou školu v Praze. Pracovala jsem jako řadová krajkářka na Ústředí lidové umělecké výroby – ÚLUV, kde jsem získala titul Pracovník lidové umělecké výroby. V roce 2002 jsem začala spolupracovat se svou bývalou učitelkou paní Ivou Proškovou a Vzdělávacím spolkem uměleckých řemesel VSUŘ v Praze. Ve spolku jsem lektorkou paličkované krajky, tenerify a tkaní.
Věnuji se i vlastní tvorbě, především v oboru paličkované krajky. V paličkování používám ráda i netradiční materiály, například drát. Ráda vyrábím šperky a módní doplňky podle vlastních návrhů, interiérové krajky jako tapisérie a obrázky. Publikovala jsem i několik článků v časopisech Praktická žena a Švadlenka. Kreslím sady podvinků pro další krajkářky.
Zúčastňuji se mezinárodních krajkářských festivalů a soutěží, v roce 2007 jsem získala první cenu na Slovensku a o rok později první cenu v Maďarsku.

Jolana Davidovičová

Jitka Kytková

[a href='http://www.jiky.cz' target='_blank']otevřít internetovou stránku[/a]

Lektorka v oboru ruční tkaní a tkaní na stavech, různé typy krajek.
Jmenuji se Jitka Kytková - odtud logo. Nebudu psát kolik mi je let, to se každý rok mění. Co se nemění, je můj obdiv a úcta k věcem vytvořeným šikovnýma lidskýma rukama. Proto mám ráda řemesla a řemeslníky - ty jak se nyní říká umělecké.
Od malička jsem ráda šila a navlékala korále. Později jsem se naučila vyšívat, plést a háčkovat. V době mateřské dovolené jsem absolvovala kurzy ve Školském ústavu umělecké výroby - šitá krajka, vyšívání a paličkování. Následovaly kurzy ve Vzdělávacím spolku uměleckých řemesel, které navštěvuji stále. Člověk se má pořád co učit. Poté, co se ze mě stal živnostník, jsem nějakou dobu šila dětské oblečení a oblékala loutky.
Nyní jsou mým hlavním oborem textilní techniky: tkaní, paličkování, šitá krajka, pletení a háčkování, vyšívání... Šiju oblečení a tvořím doplňky oděvní a bytové (kabelky, vánoční ozdoby, polštáře, koberce, hračky, šály a šátky z hedvábí, paličkované šperky...) Použivám ručně tkané látky, patchwork, batiku a tisk, kůži a jiné zajimavé materiály, prostě co se kde najde. jinak také drátuji (šperky, dekorační předměty) pracuji se sklem, keramikou a dřevem, pletu košíky. V posledních letech učím ve Vzdělávacím spolku uměleckých řemesel v Praze.

Jitka Kytková

Iva Prošková